Servis a údržba klimatizácie po lete zabezpečia jej správne fungovanie na nasledujúce mesiace. Počas teplých dní je klimatizácia často zapnutá, a teda dochádza k vyššiemu prirodzenému opotrebeniu jej jednotlivých častí. Aby ste sa vyhli prípadným poškodeniam a mali istotu odborného servisu, obráťte sa na profesionálov. Sú garanciou, že údržba klimatizácie bude realizovaná precízne, detailne, s ohľadom na jej dlhodobú funkčnosť.

Údržba klimatizácie ako prevencia

Leto sa skončilo a vaša kazetová klimatizácia, nástenná klimatizácia či parapetná klimatizácia vydáva  netradičné zvuky? Tečie z nej voda, resp. má nejakú inú chybičku? Žiadaná je údržba klimatizácie. Iba tak predídete tomu, aby malé nedostatky neprerástli do väčších poškodení, ktoré si zvyčajne žiadajú nákladnejšie opravy spojené s výmenami jednotlivých komponentov. Nehovoriac o tom, že bezchybne fungujúca klimatizácia šetrí náklady na spotrebu energií. Keďže údržba klimatizácie je pomerne náročná a žiada si istú zručnosť, precíznosť aj vhodné vybavenie, tak väčšina majiteľov prenechá údržbu vyškoleným profesionálom (im by ste mali vždy zveriť aj montáž klimatizácie). Vo všeobecnosti je vždy lepšia pravidelná údržba klimatizácie (min. 2x ročne), pri ktorej sa vychytajú maličkosti. Tak budete mať nielen po lete, ale aj počas celého roka dokonale fungujúcu klimatizáciu, ktoré výrazne zlepší komfort bývania i práce. Navyše, pravidelná údržba klimatizácie prispieva k predĺženiu jej životnosti.

Údržba klimatizácie chráni vaše zdravie i peňaženku

Údržba a servis klimatizácie po lete by mali byť zamerané na niekoľko hlavných úkonov. Odporúčané je čistenie všetkých filtrov, pretože práve ony zabezpečujú čistý a zdravý vzduch v miestnosti. Veď predsa poznáte princíp fungovania klimatizácie – do priestoru vháňa vzduch, ktorý však pred tým prúdi niekoľkými jej časťami. Ale ak tie nie sú správne udržiavané a dezinfikované, tak sa v nich zvyšuje riziko usádzania nečistôt, mikróbov, baktérií a dochádza aj k vzniku vlhkosti, ktorá je živnou pôdou pre vznik plesní. A o tom, že majú negatívny vplyv na ľudské zdravie, niet najmenších pochýb. Profesionálna údržba klimatizácie po lete by mala zahŕňať aj kontrolu a čistenie skeletu vnútornej aj vonkajšej jednotky (vrátane filtra), kondenzátora, výparníka, ventilátora, čerpadla, ovládačov, ako i kontrolu kompresora, termostatu, chladiva a tlaku v systéme. Samozrejmá by mala byť diagnostika a dezinfekcia. Údržba klimatizácie po lete tak chráni vaše zdravie, ale aj peňaženku. A máte istotu, že klimatizácia bude dokonale pripravená na nadchádzajúcu sezónu typickú chladnejšími dňami. Pretože klimatizáciu je možné využiť nielen na ochladenie vzduchu, ale aj na úsporné a pohodlné kúrenie.