Mitsubishi LG Carrier Toshiba

Klimatizácia

VYBERÁME KLIMATIZÁCIU:

V horúcich letných dňoch zrejme každý z nás zatúži po príjemnom osviežení klimatizovanej domácnosti. Zorientovať sa v jednotlivých typoch klimatizácií a ich technických parametroch sa môže zdať náročné. Pri výbere je rozhodujúce, aby sa naplnili naše očakávania.

ČO VŠETKO JE DÔLEŽITÉ PRI SPRÁVNOM VÝBERE?
Výberu každého drahšieho zariadenia by mal predchádzať podrobný prieskum trhu. Obzvlášť v prípade tak nákladného prostriedku akým je klimatizácia. Každý, kto si ju chce do bytu, rodinného domu, či svojej kancelárie zariadiť, by mal najskôr zvážiť, či okrem základnej funkcie chladenia nevyužiť ešte ďalšie možnosti (napríklad kúrenie). Najčastejšie sa využíva nástenná klimatizácia. Pre kompaktné mobilné klimatizácie je typické, že vydávajú nepríjemné zvuky. S hlukom je treba počítať aj u delených mobilných klimatizácií, o ktorých sa v tomto ohľade dozviete veľa skreslených dát. Napríklad predajcovia porovnávajú hluk mobilnej klimatizácie s hlukom ulice, čo je veľmi zavádzajúce porovnanie. Čo teda naše ucho vníma ako neznesiteľný zvuk a čo už je definovateľné ako hluk? Koľko za “zvukový” komfort zaplatíme? S mobilnými klimatizáciami môžeme porovnať tzv. splity, ktoré im priamo konkurujú. Splity klimatizačnej jednotky sú na rozdiel od kompaktných klimatizácií delené.

AKÁ KLIMATIZÁCIA USPORÍ ENERGIU?

Ak nechceme pri platení účtu za energiu siahať hlboko do kapsy, máme jedinú voľbu – klimatizáciu so systémom inverter triedy A. Všetky ostatné systémy triedy A (a samozrejme klimatizácia horších energetických tried) nemajú takú účinnosť a neušetria toľko energie.
Technológia inverter ponúka možnosť plynule meniť výkon kompresora. Predchádzajúce systémy, ktoré boli buď pustené na plný výkon alebo vypnuté, vystriedal nástupca s možnosťou výberu intervalu od 10 do 100 %. Stretnúť sa dá napríklad aj s údajom 50 – 130 %. Aké si vziať z týchto údajov poučenie a na čo si dať pozor? Interpretujeme vždy údaje o energetickej účinnosti a faktoroch pre chladenie (EER) a vykurovanie (COP) s prihliadnutím ku skutočnej spotrebe, resp. úspore energie. Spomenuté faktory vypovedajú o chladiacom, resp. vykurovacom výkone a ich hodnoty sa pohybujú aj v triede A v určitom intervale.

Do triedy A môžu byť zaradené všetky typy klimatizácií. To ale neznamená, že majú rovnakú spotrebu energie. Predovšetkým pre dlhodobé užívanie je rozhodujúce, či dokáže klimatizácia šetriť. Ak sa do triedy A dostane klimatizácia typu split ON/OFF, znamená to, že bude oproti inverteru rovnakého výkonu dlhšie “nabiehať” a bude vytvárať väčšie teplotné rozdiely. Takýto systém spotrebuje až o 44 % energie viac (údaje sa najčastejšie pohybujú od 30 do 44 %, rozdiely sú medzi rôznymi značkami). Zbytočné zapínanie – vypínanie kompresoru skracuje jeho životnosť. Do triedy A patria aj niektoré mobilné klimatizácie. Tie fungujú rovnako systémom ON/OFF. K spotrebe energie musíme u kompaktných typov pripočítať všetky straty vzniknuté okolo vývodu hadice oknom. Odhady dodatočných strát sa pohybujú medzi 10-20 %.

Celá rada výrobcov však tieto údaje vôbec neuvádza. Markantné rozdiely v spotrebe energie nájdeme samozrejme až pri porovnaní triedy A so skutočnými “žrútmi” energie. Napr. kompaktné mobilné klimatizácie triedy D s rovnakým chladiacim výkonom ako inverter triedy A spotrebuje podľa odhadu o 60 až 70 % energie viac. Straty vzniknuté otvorením okna v chladenej miestnosti výrobcovia do spotreby nezahŕňajú, ale je nespochybniteľné, že s nimi musíme počítať. Vyššie uvedená tabuľka udáva iba to, čo sa dá vyčítať z technických údajov zariadení. Vo výsledkoch nie sú zahrnuté reálne podmienky prevádzky (vonkajšia teplota, vnútorná teplota a nastavená teplota – pre spotrebu kľúčové údaje). Všetky výpočty odpovedajú spotrebe v jednej miestnosti, takže pre viacizbový byt je treba hodnoty násobiť.