Klimatizácia do bytu – na čo sa zamerať pri kúpe?

Bývate často nespokojní s kvalitou vzduchu vo vašom byte? V tom prípade by tento problém mala výrazne eliminovať kúpa klimatizácie. Klimatizačné systémy sú v tomto ohľade veľmi vďačným pomocníkom prakticky vo všetkých ročných obdobiach. Moderné klimatizácie však majú rôznorodé vlastnosti a preto sa vám pokúsime priblížiť tie najrelevantnejšie.

Výkon a veľkosť miestnosti

Pred samotnou kúpou sa musíte dobre rozhodnúť, čo od klimatizácie očakávate a koľko ste ochotní investovať, pretože cena je priamo úmerná kvalite. Zrejme najdôležitejším technickým parametrom je výkon zariadenia. Hodnota výkonu sa udáva v kilowattoch (kW), no to ešte úplne neodzrkadľuje skutočnú intenzitu výkonu. Aký výkon bude klimatizácia reálne ponúkať závisí od ďalších faktorov.

Do výpočtu výkonu najviac zasahuje veľkosť a tvar miestnosti. To znamená, či je priestor podlhovastý, štvorcový a tak podobne. Do úvahy sa často berie aj materiál stien, orientácia na svetové strany či poloha bytu. Všetky tieto otázky majú nesporný vplyv na to, aká výkonná klimatizácia bude. Odhaduje sa, že na 10 metrov štvorcových je potrebný výkon približne 10 kW.

Bytová klimatizácia

Bytová klimatizácia

Funkcie a vlastnosti

V súčasnosti bytové či iné klimatizácie už dávno nekupujeme len preto, aby sme využili ich chladiaci potenciál. Väčšina kvalitných produktov oplýva možnosťou „obrátenia chodu“ a pokojne sa môžu stať zdrojom vykurovania, záleží od ceny/výkonu. Ďalej sa dokážu postarať o čistenie vzduchu a preto by ste si mali vyberať kvalitné filtre pre dobrú efektivitu.

Okrem toho dokážu odvlhčovať/zvlhčovať vzduch a „smart“ typy mávajú zabudované rôzne „vychytávky“ ako diaľkové ovládanie, detekciu ľudí v miestnosti, podľa ktorej prispôsobujú vlastné fungovanie a ďalšie iné. Vďaka spomínanému ovládaniu môžete nastavovať sklon klapiek a upravovať smer prúdenia vzduchu. Vzdušné lamely by sa mali nastavovať tak, aby klimatizácia nefúkala priamo na ľudí v miestnosti.

Odporúča sa, aby bol vzduch distribuovaný smerom hore, pretože je ťažký a rýchlo klesá smerom dolu. Nastavenie dohora tým pádom tento problém eliminuje.

Umiestnenie klimatizácie

Ak sme porozumeli všetkým dôležitým vlastnostiam a funkciám, tak sa presúvame k výberu miesta v byte. Pri tomto procese hľadíme na dva dôležité body. V prvom rade musí byť umiestnená tak, aby mala dostatočný prísun kyslíku pre stopercentnú výkonnosť a efektivitu.

Obvykle sa klimatizácie v klasických bytoch umiestňujú pod strop, pod parapetu či na stenu. Síce sa nejedná o druh nábytku, no i na týchto miestach môže stále pôsobiť esteticky a nerozbije celkový dizajn interiéru.

Druhým bodom pri umiestňovaní vonkajšej klimatizačnej jednotky je, aby bola dobre prístupná v prípade údržieb či opráv a zároveň by mala byť dodržaná predpísaná vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou.