Tepelné čerpadlo – na čo všetko ho možno využiť?

Tepelné čerpadlo je ekologické zariadenie, ktoré na svoje fungovanie využíva energiu z netradičných prírodných zdrojov, ktorými sú voda, vzduch alebo pôda a túto energiu následne môže premieňať na teplo. Vďaka tomuto unikátnemu princípu je tepelné čerpadlo šetrné nielen k prírode, ale aj k vašej peňaženke. Zaujíma vás, na čo všetko sa dá tepelné čerpadlo využiť? Nasledujúce riadky nášho článku vám to prezradia.

Vykurovanie a ohrev úžitkovej vody

Ako sme vám už vyššie načrtli a ako už aj samotný prívlastok „tepelné“ napovedá, tak tieto čerpadlá sú primárne určené na to, aby vykurovali. Vzhľadom na to, že na kúrenie využívajú energiu zo zdrojov dostupných prakticky všade, tak sú použiteľné v domoch, bytoch, ale aj v rôznych prevádzkach či iných priestoroch.

Ich inštalácia je jednoduchá a dokonca sú kombinovateľné aj so solárnym panelom, čo pridáva na ich ekologickosti. Tepelné čerpadlo jednoducho absorbuje energiu zo zdroja a prostredníctvom vysokého tlaku vytvorí teplo, ktoré putuje do vykurovacieho systému vašej domácnosti. V minulosti sa ľudia často sťažovali na veľkú hlučnosť tepelných čerpadiel. V súčasnosti je však táto diskusia bezpredmetná a čerpadlá majú oveľa tichší chod ako predtým, takže z tohto hľadiska vám ich inštalácia určite nebude prekážať.

Ak využívate tepelné čerpadlo na ohrev vody, tak si tiež môžete pohodlne nastavovať jej presnú teplotu. Štandardné modely dokážu bez pridaného elektrického ohrevu vykúriť vodu až na teplotu 65°C. Tepelné čerpadlá sa využívajú aj na ohrev bazénov – v takýchto prípadoch vám odporúčame čerpadlo typu vzduch-voda.

Funguje aj pri veľkých chladoch

Ľudia sa pri kúpe často obávajú, že funkčnosť tepelného čerpadla pôjde rapídne dole s klesajúcimi teplotami. Myšlienka to je logická, no moderné technológie nás vyvádzajú z omylu.

Tepelné čerpadlá typu voda-voda alebo vzduch-voda zvyknú byť vybavené prídvaným elektrickým ohrevom, ktorý sa automaticky zapína, ak teplota v okolí vonkajšej jednotky klesne pod určitú hranicu. Keď však využívate geotermálne čerpadlá, ktoré čerpajú energiu z vôd hlboko pod povrchom, tak tento elektrický ohrev nie je potrebný, keďže tieto jednotky dokážu relatívne efektívne fungovať aj keď teplota vonku klesne pod -15°C.

Dokáže tiež chladiť

Tepelné čerpadlo teda pracuje na rovnakom princípe ako klasické chladničky s tým, že teplo posiela dnu. Moderné čerpadlá však majú možnosť obrátenia ich chodu, čo znamená, že sa z nich skutočne stávajú „chladničky“ a dokážu posielať chlad dnu do miestnosti. Takáto funkcia sa dá uskutočniť napríklad pomocou jednotiek fan-coil. Podmienkou sú dobre izolované vzduchovody.