Ktoré tepelné čerpadlo je ideálne pre novostavby?

 

Výber tepelného čerpadla nie je len záležitosťou ceny. Pre výber toho správneho čerpadla je nutné zvážiť hneď niekoľko faktorov. Prevedieme vás svetom tepelných čerpadiel, vďaka čomu si budete môcť vybrať to správne čerpadlo pre vašu novostavbu.

Ako tepelné čerpadlo funguje?

 Najjednoduchší spôsob, ako vysvetliť fungovanie tepelného čerpadla, je chladnička. Každý z nás ju má doma. Princípom chladničky je využitie vonkajšieho, teplejšieho, vzduchu na chladný vzduch. Toto sa deje prostredníctvom kompresoru. Pri tepelnom čerpadle je princíp obrátený. Premieňa chladný vzduch na tepelnú energiu, ktorú môžeme využiť na vykurovanie priestorov, alebo aj ohrev vody.

Rozdelenie tepelných čerpadiel

 Tepelné čerpadlá delíme na tri druhy:

Vzduch – voda (čerpá energiu z vonkajšieho vzduchu)

Voda – voda (čerpá energiu z geotermálneho vrtu)

Zem – voda (čerpá energiu zo zemného tepelného kolektoru)

Každý typ tepelného čerpadlá má svoje výhody, ale aj nevýhody. Výber nezáleží len na užívateľskej preferencií. Niekedy do výberu vstupuje aj charakteristika lokality. Pri čerpadle Voda – Voda je nutná dostupnosť geotermálnej vody. Pri type zem – voda je zase nutná väčšia plocha pre podzemný kolektor.

Na výkone čerpadla záleží

 Faktorom, ktorý v rovnakej miere ovplyvňuje výber čerpadla, je jeho nominálny výkon.

Ukazovateľom je teda maximálny vykurovací výkon vo výrobcom stanovených podmienkach. Napríklad pri riešení vzduch – voda je to vonkajšia teplota. Ta sa však vplyvom ročných období počas roku mení a teda výkon čerpadla sa mení rovnako, aj keď jeho príkon zostáva rovnaký. Dôvodom je snaha kompenzovať teplotné rozdiely, alebo tepelné straty budov.

Zateplenie je kľúčom k úspore

Nie len pri tepelných čerpadlách, ale pri všetkých druhoch vykurovania, záleží na tepelnej efektivite budov. Ak má budova vysoké tepelné straty, vykurovanie nebude efektívne a to ani pri použití tepelného čerpadla. Zateplenie vašej novostavby je preto viac ako kľúčové.

Na čo sa však zamerať, ak chcete, aby vami vybrané čerpadlo bolo čo najefektívnejšie? Sú to najmň údaje ako EER a COP. EER hovorí o účinnosti čerpadla v režime kúrenia. Účinnosť je teda pomer výkonu čerpadla s jeho príkonom. COP je zas vykurovací faktor. Ak je vykurovací faktor čerpadla na hodnote 4,5, hovorí to o schopnosti čerpadla vyprodukovať 4,5 násobok tepla v porovnaní s elektrickou energiou, ktorú čerpadlo na kúrenie spotrebuje.

Kvalitný dodávateľ je najlepší základ správneho výberu

Kúpa tepelného čerpadla je finančne náročná investícia, ktorú nerobíte každý deň. Preto okrem výberu samotného čerpadla, je dôležitejší správny výber dodávateľa. Práve dobrý dodávateľ vám dokáže pomôcť rozhodnúť sa pri výbere správneho typu čerpadla. Za nás hovorí prax a dlhoročne spokojní zákazníci. Pomôžeme vám nie len s výberom čerpadla, ale aj s vypracovaním projektu, jeho montážou a prípadným servisom.