6 mýtov o klimatizácií, za ktoré klimatizácie nemôžu

Klimatizácie vás dnes sprevádzajú takmer na každom kroku. V kancelárií, v hoteloch, v aute, v hromadnej doprave, ale aj doma. Klimatizácia už dávno nie je luxusom a mnoho z vás si toto pohodlie môže dopriať. Klimatizácie sprevádza množstvo mýtov, ktoré vás môžu od jej kúpy odradiť.

Mýtus č. 1.: Klimatizácia spôsobuje bolesti krku, či chrbtice

V minulosti to skutočne tak mohlo byť. Ofúknutie studeným vzduchom skutočne môže spôsobovať stuhnutie svalov a následné bolesti krčnej chrbtice. Toto výrobcovia klimatizácií už vyriešili. Väčšina klimatizácií je vybavená senzormi, ktoré sledujú pohyb osoby v miestnosti a prúdenie chladného vzduchu nasmerujú inam.

Mýtus č. 2.: Klimatizácie sú drahé a špatia interiér miestnosti

Ceny klimatizácií za posledné roky klesajú a dnes sú približne na polovici cien z minulosti. Výrobcovia dnes už myslia aj na dizajnovú stránku interiérovej jednotky. Nové klimatizačné jednotky sú navrhnuté tak, aby ladili s vašim interiérom. Niektoré zariadenia dokonca vyhrali prestížne dizajnové ceny od odborníkov, alebo od samotných používateľov.

Mýtus č. 3.: Klimatizácie spôsobujú respiračné ochorenia

Ďalší mýtus, ktorý je neprávom prisudzovaný klimatizáciám. V skutočnosti ide o nesprávne nastavenie klimatizácie. Ak dodržíte správne nastavenie rozdielu teploty medzi vonkajšou teplotou a nastavenou teplotou v miestnosti, pravdepodobnosť respiračného ochorenia znížite. Rozdiel nastavenej teploty klimatizácie a teploty vonku v tieni, by nemal byť väčší ako 5 stupňov Celzia. Rovnako dôležité je aj pravidelné čistenie a dezinfekcia klimatizácie.

Mýtus č. 4.:  Klimatizácia je príliš hlučná

Ak nie je klimatizácia pokazená a jej pravidelnú údržbu nezanedbávate, jej hlučnosť je minimálna. Hlučnosť dnešných klimatizačných jednotiek sa pohybuje na úrovni 20 dB. Niektorí výrobcovia ponúkajú zariadenia, ktorých hlučnosť je na úrovni dokonca 16 dB. To je hlučnosť šumenia lístia pri jemnom vánku.

Mýtus č. 5.: Klimatizácia je zdrojom baktérií a vírusov

Tento mýtus je bežný najmä kvôli klimatizáciám v kanceláriách, alebo iných väčších priestoroch. V skutočnosti je zdrojom ochorenia väčšinou priamy kontakt s chorým kolegom, než klimatizácia. Dnešné klimatizácie obsahujú filtre, ktoré zabraňujú šíreniu vírusov, či baktérií. Ak svoju klimatizáciu správne čistíte a dezinfikujete, nemusíte sa šírenia baktérií a vírusov obávať.

Mýtus č. 6.: Klimatizácia cirkuluje stále ten istý vzduch, ktorý následne dráždi dýchacie cesty

Moderné klimatizácie nie len dodávajú do miestnosti čerstvý vzduch z von, ale zbavujú ho aj nečistôt. Mnohé jednotky dokonca vzduch zvlhčujú, čím práve eliminujú dráždenie dýchacích ciest. Rovnako dokážu vzduch aj ionizovať, čím prispievajú k vytvoreniu rovnováhy medzi kladnými a zápornými iónmi vo vzduchu.

Aj napriek týmto mýtom sú klimatizácie veľmi obľúbené. Nenechajte sa odradiť od komfortu rozprávkami, ktoré sa už dávno nezakladajú na pravde. Z našej ponuky najmodernejších klimatizácií si určite vyberiete tú správnu. Ak si nie ste istý výberom, obráťte sa na našich odborníkov.