Klimatizácia v openspace? Prežite leto v kancelárii bez hádok

Leto je už v plnom prúde a chodiť do práce je v tomto období čoraz ťažšie. Nie je to len o tom, že nás to ťahá von a na dovolenky, ale aj o teple, ktoré zvykne byť v kanceláriách často neznesiteľné. Zatiahnuté rolety niekedy nestačia a vy neviete čo s tým. Ak je vaše pracovisko uspôsobené na openspace prichádzajú na rad hádky, či nechať okná otvorené a vohnať do kancelárií neexistujúci vánok alebo nechať zavreté a dusiť sa v teple. Má toto vôbec riešenie?

Klimatizácia je zariadenie, ktoré poznáme už dlhé roky, ale veľa firiem sa zatiaľ nerozhodlo pre túto investíciu. Aké sú jej výhody a nevýhody? Na to sa pozrieme z viacerých aspektov.

Klimatizácia – škodí či neškodí vášmu zdraviu?

Najčastejšie preberaná téma pri klimatizovaných priestoroch je zdravie. Hovorí sa o týchto produktoch často v zlom slova zmysle, keďže môžu spôsobiť choroby ako prechladnutie, angínu, zápaly, či dokonca teplotný šok. To všetko je možné, ale pri správnom používaní takmer vylúčené. Vonku zúria 30° tky a človek sa chce schladiť.

Je však nerozumné a zdraviu ohrozujúce ochladiť vzduch na príliš nízku teplotu. Niekedy je menej viac a to platí aj v tomto prípade. Nemali by ste počúvať inštinkty a spraviť z miestnosti prenosnú chladničku. Maximálne rozhranie pre zníženie je 8°C oproti vonkajšej teplote.

Dajte zbohom alergii a únave z tepla

Výhoda klimatizovaných priestorov je aj vyššia produktivita zamestnancov nakoľko sa človek dokáže viac sústrediť a byť výkonnejší pri vhodných pracovných podmienkach. Klimatizácia je dobrou voľbou aj pre alergikov, keďže kvalitnejšie obsahujú peľové a prachové filtre, ktoré vzduch prečistia. Ako o každý dobrý stroj, treba sa starať aj o tento, pretože nič nevydrží večne. Pri pravidelnom čistení predídeme premnoženiu mikroorganizmov, ktoré by ste po zapnutí „rozprášili“ do priestoru.

Možno vám napadne otázka, čo ak sa zamestnanci, ktorí spolu pracujú v openspace nedohodnú na regulácii teploty? Jeden sedí bližšie druhý ďalej a príde ku situácii, keď je jednému chladno a druhému teplo.

Tomu sa však veľmi ľahko vyhnete, pokiaľ bude schladenie v miestnosti primerané a správne nastavená klimatizácia. Vzduch by nemal prúdiť priamo na zamestnancov, ale hore a postupne rovnomerne ochladený dopadať dolu.

Vhodná do každého obdobia

Kúpa tohto produktu sa zvažuje aj kvôli  vysokým cenám a argumentu, že sa využije iba cez letnú sezónu a potom bude nefunkčne stáť celú zimu. To samozrejme nie je pravda, keďže teplota sa dá  nastaviť jedným aj druhým smerom. Pokiaľ mávate cez leto vo vnútri horúco a cez zimu ľadovo, klimatizácia vyrieši oba vaše problémy.

Pokiaľ sa teda správne postaráte o nastavenie teploty, smer prúdenia vzduchu a pravidelné prečistenie, nehrozí vám nič iné len príjemný chládok počas horúcich letných dní, dočasné oddýchnutie od alergie, vyšší pracovný výkon a v neposlednom rade, menej hádok kvôli horúčave a otváraniu okien.