Prechladnutiu z klimatizácie sa môžete jednoducho vyhnúť

 

Klimatizácia je vynález, ktorý väčšina z vás dokáže oceniť, najmä, ak sa teploty vonku dostávajú do extrému. V minulosti bola klimatizácia výdobytkom, ktorý ste mohli nájsť len v dôležitých úradoch, alebo kanceláriách. Doba sa pohla a klimatizáciu dnes nájdete takmer na každom kroku.

Prechladnutie ako dôsledok

Prechladnutie je dnes bežne rozšíreným mýtom. Klimatizácia je v tom však, väčšinou, nevinne. Práve jej najväčšia výhoda sa stáva jej slabinou. Klimatizácia ochladzuje prostredie, v ktorom sa zdržiavate. Keď z jej dosahu odchádzate, vaše telo zažíva teplotný šok. To, aký veľký však bude, záleží len od vás.

Všetko s mierou

Prechladnutiu, alebo iným chorobám, ktoré sa prisudzujú klimatizácií, viete jednoducho predchádzať. Pri používaní klimatizácie by ste mali dbať na jej správne nastavenie. Teplotný rozdiel, medzi vonkajšou teplotou a teplotou v klimatizovanej miestnosti, by nemal byť väčší, ako 5 až 7 stupňov. Takýmto nastavením vnútornej teploty zmiernite teplotný šok na minimum.

Asi každý z vás pozná boj o nastavenie klimatizácie v kancelárií. Buďte preto ohľaduplní pri jej nastavovaní. Ak teda nemáte možnosť zmeniť teplotu v miestnosti a stále chcete zmierniť dopad z prechodu do teplejšieho prostredia, skúste sa chvíľu zdržať v prechodovej miestnosti.

Ani sedenie priamo pod klimatizáciou, či v prúde chladného vzduchu z nej, vám neprospieva. Vaše telo bude vystavené ešte nižšej teplote, a bude náchylnejšie k prechladnutiu. Preto mnoho výrobcov vybavuje klimatizácie inteligentnými senzormi, ktoré zaručia, aby prúdenie chladného vzduchu nesmerovalo priamo na užívateľa. Inteligentné klimatizácie nájdete aj v našej ponuke.

 Len keď ju potrebujete

Klimatizáciu by ste mali používať s rozumom. Nie vždy je nutné, aby klimatizácia bežala, a už vôbec nie na jej plný výkon. Malá prestávka vám určite prospeje. Ideálne by ste mali klimatizáciu vypnúť o niečo skôr, ako miestnosť opustíte. Takto rovnako dokážete zmierniť teplotný šok, ktorému svoje telo vystavujete.

Čistota je zdravie

Dôležitým faktorom je správna a najmä pravidelná údržba vašej klimatizačnej jednotky. Vlhké prostredie klimatizácie je ideálnym pre množenie sa baktérií alebo plesní. Nezanedbávajte teda pravidelné čistenie klimatickej jednotky. Vždy dbajte na odporúčaný postup od výrobcu a používajte certifikované prípravky na čistenie. Čistá klimatizácia nebude šíriť škodlivé čiastočky prachu do miestnosti a postará sa o príjemne a zdravé prostredie.